REJESTRACJA VAT UE - VAT WIELKA BRYTANIA

Rejestracja VAT w Wielkiej Brytanii dla firm

Informacyjnie:

Rejestracja VAT w Wielkiej Brytanii – system VAT w Wielkiej Brytanii został wprowadzony w 1973 r. W ramach przystąpienia Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej. Opiera się na przepisach UE dotyczących podatku VAT, znanych jako unijne dyrektywy , które są wdrażane do ustawodawstwa brytyjskiego jako ustawa o podatku od wartości dodanej. Ustawa wraz z późniejszymi zmianami ustanawia zasadę dotyczącą m.in. rejestracji VAT.

Brytyjski system podatku VAT obsługiwany jest przez HM Revenue and Customs (HMRC) .

Należy zaznaczyć, że Zjednoczone Królestwo opuściło Unię Europejską w dniu 31 stycznia 2020 r. W ramach umowy dotyczącej Brexitu,nie zajdą żadne zmiany dla Wielkiej Brytanii dotyczące unijnego systemu VAT do 31 grudnia 2020 r. W tym czasie nie będzie żadnych zmian w brytyjskich przepisach dotyczących VAT.

Rejestracja VAT w UK dla zagranicznych firm:

Rejestracja VAT w UK w pewnych sytuacjach pomimo tego, że lokalizacja firmy czy też oddział firmy nie znajduje się na terenie Wielkiej Brytanii, jest konieczna. Jeśli wiesz, że musisz zarejestrować VAT w Wielkiej Brytanii, nie zwlekaj i skontaktuj się z nami i my Ci w tym pomożemy.

Przykłady, gdy rejestracja podatku VAT w Wielkiej Brytanii jest wymagana:

⇒ Import towarów z poza Unii Europejskiej do Wielkiej Brytanii;

⇒ Zakup i sprzedaż produktów w Wielkiej Brytanii;

⇒ Sprzedaż towarów konsumentom w Wielkiej Brytanii przez internet. Również po przekroczeniu progu sprzedażowego w wysokości £70,000;

Jeśli Firma nie jest zarejestrowana jako podmiot do podatku VAT w Wielkiej Brytanii, ale otrzymuje usługę w Wielkiej Brytanii zgodnie z zasadami systemu odwrotnego obciążenia;

⇒ Przesyłanie produktów pomiędzy UK a innym krajem członkowskim UE (dostawy wewnątrzwspólnotowe);

⇒ Utrzymywanie zapasów towarów konsygnacyjnych w Wielkiej Brytanii przed dalszą sprzedażą innym firmom w Wielkiej Brytanii lub za granicę;

Organizowanie imprez na żywo (konferencji, związanych ze sztuką czy edukacją) w Wielkiej Brytanii;

Własna dostawa towarów.

W jaki sposób dokonać rejestracji VAT w Wielkiej Brytanii?

 

Wniosek o rejestrację VAT należy złożyć elektronicznie poprzez Urząd Skarbowy w Wielkiej Brytanii (HMRC).  W ten sposób zarejestrujesz się jako płatnik podatku VAT i utworzysz internetowe konto VAT (tzw. account Government Gateway). Musisz tego dokonać, aby przesłać deklaracje VAT do Urzędu Skarbowego i Urzędu Celnego  (HMRC).

Każda firma może również wyznaczyć księgowego (lub pełnomocnika) do składania deklaracji VAT i załatwiania spraw w HRMC w Twoim imieniu. 

Po otrzymaniu numeru VAT od HMRC możesz założyć konto internetowe VAT. 

Jakie dokumenty potrzebujemy do rejestracji VAT?

W celu zgłoszenia firmy zagranicznej do celów VAT w Wielkiej Brytanii , potrzebujemy niezbędnych dokumentów, by tego dokonać. Są to zazwyczaj takie dokumenty jak:

Dokument rejestracyjny firmy;

Obrót handlowy;

Numer konta bankowego;

Informacje o działalności firmy.

Jeśli potrzebujesz pomocy przy rejestracji, skontaktuj się z nami.

Czy masz jakiekolwiek pytania o rejestrację VAT w Wielkiej Brytanii?
Czy masz jakiekolwiek pytania dotyczące rejestracji podatku VAT Twojej firmy w Wielkiej Brytanii? Nie jesteś pewien czy Twoja firma musi być zarejestrowana do VAT w Wielkiej Brytanii? Jeśli tak, skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy.
Rejestracja-vat-uk
KrajWielka Brytania (UK)
Kod krajuUK
Lokalny nr VATCZ + 12 cyfr
Próg sprzedaży wysyłkowej70 000 GBP netto rocznie
Składanie deklaracji VATkwartalny
Deklaracja rocznaNie
Czas oczekiwania na rejestracjeDo 2 miesięcy
Standardowa stawka VAT20%
Pomniejszona stawka VAT5%
Kraj Członkowski Unii Europejskiejtak, od 1973