REJESTRACJA VAT UE - VAT FINLANDIA

Rejestracja VAT w Finlandii

Informacyjnie:

Finlandia w 1994 roku przyjęła uregulowania dotyczące podatku od towarów i usług (VAT) zgodne z tymi, jakie obowiązywały w Unii Europejskiej. Wyjątek to wyłączenie z obszaru podatkowego UE Wysp Alandzkich. Jednak w obrocie wewnętrznym między Wyspami Alandzkimi i pozostałą częścią Finlandii obowiązują te same fińskie przepisy dotyczące VAT. Tylko w stosunku do pozostałych członków UE Wyspy traktowane są jako terytorium w kraju trzecim.

Stawka podstawowa podatku VAT wynosi 24 proc. Obowiązują także dwie stawki zredukowane, które dotyczą następujących towarów i usług:

  • 14 proc. na artykuły spożywcze, z wyłączeniem żywych zwierząt, usług gastronomicznych, wody pitnej, napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych

  • 10 proc. na lekarstwa, książki, spektakle kinowe, przewóz pasażerów, hotele i inne usługi mieszkaniowe, opłaty za wstęp (teatry, cyrki, przedstawienia muzyczne i taneczne, imprezy sportowe, ogrody zoologiczne, muzea i inne tego typu imprezy i instytucje).

Rejestracja VAT w Finlandii dla firm:

Firmy zagraniczne mogą rejestrować się do celów VAT w Finlandii bez konieczności zakładania firmy lokalnej, czyli można zarejestrować się jako nie rezydent. W Finlandii nie ma progu VAT dla rejestracji zagranicznych przedsiębiorców. Natomiast wniosek o numer VAT musi wpłynąć do odpowiedniego działu nie później niż 30 dni od pierwszej dostawy podlegającej opodatkowaniu. Dotyczy to również sytuacji, w których zagraniczne przedsiębiorstwa dokonują wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Jeśli wiesz, że musisz zarejestrować VAT w Finlandii , nie zwlekaj i skontaktuj się z nami, a my Ci w tym pomożemy.

Przykłady, gdy rejestracja podatku VAT w Finlandii jest wymagana:

import towarów do Unii Europejskiej przez Finlandię;

zakup i sprzedaż produktów na terenie Finlandii;

⇒ magazynowanie towarów w Finlandii;

⇒ sprzedaż towarów z Finlandii do innych krajów UE;

przesyłanie produktów pomiędzy a innym krajem członkowskim UE (dostawy wewnątrzwspólnotowe)

organizowanie imprez na żywo (konferencji, związanych ze sztuką czy edukacją) w Finlandii;

własna dostawa towarów.

W jaki sposób dokonać rejestracji VAT w Finlandii?

Wniosek o rejestrację VAT należy wypełnić poprzez stronę administracji publicznej w Finlandii (Veroskatt). Podatnicy zagraniczni, którzy nie posiadają stałego miejsca zamieszkania bądź stałego miejsca prowadzenia działalności w Finlandii, otrzymują finlandzki numer VAT tylko wtedy, gdy ubiegają się o niego oddzielnie i jeżeli dostarczają towary bądź usługi do Finlandii. Formularz wniosku o VAT musi zawierać powody oraz szczegółowy opis transakcji podlegających opodatkowaniu w Finlandii. 

Jakie dokumenty potrzebujemy do rejestracji VAT?

W celu zgłoszenia firmy zagranicznej do celów VAT w Finlandii potrzebujemy niezbędnych dokumentów, by tego dokonać. Są to zazwyczaj takie dokumenty jak:

kwestionariusz przy okazji którego został nadany numer rejestracyjny podatnika (Y1, Y2, Y3);

kopia wyciągu z rejestru handlowego (KRS);

oryginalne zaświadczenie o rejestracji jako podatnik (przedsiębiorca) 

Jeśli potrzebujesz pomocy przy rejestracji, skontaktuj się z nami.

 

Czy masz jakiekolwiek pytania dotyczącą rejestrację VAT w Finlandii?
Czy masz jakiekolwiek pytania dotyczące rejestracji podatku VAT Twojej firmy w Finlandii? Nie jesteś pewien czy Twoja firma musi być zarejestrowana do VAT w Finlandii? Jeśli tak, skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy.
Rejestracja-vat-finlandia
KrajFinlandia
Kod krajuFI
Lokalny nr VATFI + 8 cyfr
Próg sprzedaży wysyłkowej35 000 € netto rocznie
Składanie deklaracji VATmiesięczny i kwartalny
Deklaracja roczna 
Czas oczekiwania na rejestracjeDo 2 miesięcy
Standardowa stawka VAT24%
Pomniejszona stawka VAT14%   10%
Kraj Członkowski Unii Europejskiejtak, od 1994