REJESTRACJA VAT UE - CZECHY VAT

Rejestracja VAT w Czechach dla firm

Informacyjnie:

Jeżeli firma nie ma swojej siedziby w Czeskiej Republice a dostarcza podlegające opodatkowaniu towary bądź usługi, może być konieczne uzyskanie numeru VAT dla nie rezydenta.  Zgodnie z Europejską Dyrektywą podatku VAT zagraniczni dostawcy są zobowiązani do rejestracji podatku VAT  w Czechach w pewnych wyznaczonych okolicznościach. 

Rejestracja VAT w Czechach dla zagranicznych firm:

Jednakże występują zachodzące wyjątki. W pewnych sytuacjach pomimo tego, że lokalizacja firmy czy też oddział firmy nie znajduje się na terenie Czech, firma musi dokonać rejestracji VAT w Czechach. Jeśli wiesz, że musisz zarejestrować VAT w Czechach, nie zwlekaj i skontaktuj się z nami i my Ci w tym pomożemy.

Przykłady, gdy rejestracja czeskiego podatku VAT jest wymagana:

⇒ Import towarów z poza Unii Europejskiej do Czech;

⇒ Zakup i sprzedaż produktów w Czeskiej Republice;

⇒ Sprzedaż towarów z Czeskiej Republiki, które są dostarczane do klientów spoza Czeskiej Republiki (dotyczy to klientów biznesowych i prywatnych);

⇒ Kupno i sprzedaż produktów w Czeskiej Republice bez opuszczenia  produktów z kraju zakupu bądź sprzedaży;

Używanie czeskiego serwisu Amazon (Amazon Fulfilment Service – FBA) jako czeskiego usługodawcy do wysyłki produktów z magazynu w Czeskiej Republice;

⇒ Przesyłanie produktów pomiędzy a innym krajem członkowskim UE (dostawy wewnątrzwspólnotowe);

⇒ Magazynowanie towarów w Czechach na sprzedaż, dystrybucję lub konsygnację;

⇒ Sprzedaż wysyłkowa towarów osobom fizycznym przez unijne firmy zarejestrowane do VAT (np. sprzedaż detaliczna przez internet poprzez platformę Amazon) i przekroczenie czeskiego progu  dostawy wynoszącego 1,140,000 CZK rocznie;

Organizowanie imprez na żywo (konferencji, związanych ze sztuką czy edukacją) w Czechach;

Własna dostawa towarów.

 

W jaki sposób dokonać rejestracji VAT w Czechach?

 

Wniosek o rejestrację Vat należy złożyć elektronicznie poprzez Urząd Skarbowy w Czechach.  Następnie należy zeskanować niezbędne dokumenty, które dołączamy do formularza rejestracyjnego. Wszystkie dokumenty muszą zostać przetłumaczone na język czeski. Tłumaczenie przysięgłe w tym przypadku jest niezbędne. 

Oryginalne dokumenty muszą zostać przesłane pocztą do Urzędu Skarbowego. Pomocne dla urzędu jest przesłanie wraz z oryginalnymi dokumentami kopii elektronicznej rejestracji podatku VAT, aby administracja podatkowa nie miała problemu z identyfikacją i powiązaniem wniosku elektronicznego z papierowym.

Czeski Urząd Skarbowy  ma 30 dni na weryfikację złożonych dokumentów. W przypadku jeśli brakuje jakiegokolwiek dokumentu, bądź pojawią się błędy w wypełnionym wniosku, Urząd Skarbowy musi wysłać oficjalną prośbę o odpowiednie uzupełnienie przesłanych danych.

Jakie dokumenty potrzebujemy do rejestracji VAT?

W celu zgłoszenia firmy zagranicznej do celów czeskiego VAT , potrzebujemy niezbędnych dokumentów, by tego dokonać. Są to zazwyczaj takie dokumenty jak:

Certyfikat założycielski firmy;

Dokument rejestracyjny firmy;

Kopia dowodu osobistego właściciela firmy;

Umowa spółki (może być wymagane tłumaczenie);

Prezentacja planowanych działań biznesowych w Czechach.

Jeśli potrzebujesz pomocy przy rejestracji, skontaktuj się z nami.

 

Czy masz jakiekolwiek pytania o rejestrację VAT w Czechach?
Czy masz jakiekolwiek pytania dotyczące rejestracji podatku VAT Twojej firmy w Czechach? Nie jesteś pewien czy Twoja firma musi być zarejestrowana w Czeskiej Republice? Jeśli tak, skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy.
Rejestracja Vat Czechy
KrajCzechy
Kod krajuCZ
Lokalny nr VATCZ + 10 cyfr
Próg sprzedaży wysyłkowej1,140,000 CZK
Składanie deklaracji VATDeklaracje VAT są składane miesięcznie bądź kwartalnie w zależności od obrotu zrealizowanego na terenie Czech
Deklaracja rocznaNie
Czas oczekiwania na rejestracjeDo 2 miesięcy
Standardowa stawka VAT21%
Pomniejszona stawka VAT10%
Kraj Członkowski Unii Europejskiejtak, od 2004