REJESTRACJA VAT UE - VAT SŁOWACJA

Rejestracja VAT UE w Słowacji

Informacyjnie:

Republika Słowacka wprowadziła swój system podatku od wartości dodanej w 1993 r. Lokalnie znany jest jako Daň z pridanej hodnoty (DPH).

Po sukcesji w Unii Europejskiej w 2004 r. Republika Słowacka zatwierdziła ustawę o podatku VAT, która zawiera większość wskazówek dla zagranicznych firm, które muszą się zarejestrować i wypełnić lokalne deklaracje VAT. Ministerstwo Finansów, które zarządza systemem VAT, wydaje dokumenty potwierdzające dekrety i nakazy dotyczące dalszego wglądu w ustawę.

Od czasu przystąpienia do UE w maju 2004 r. Słowacja w pełni zintegrowała unijne dyrektywy (ustawy) dotyczące VAT z własnymi przepisami. Obejmuje to procesy dotyczące słowackich rejestracji VAT, zgodności, stawek VAT, zwrotów i powiązanych deklaracji.

Rejestracja VAT w Słowacji dla firm:

Firmy zagraniczne mogą rejestrować się do celów VAT na Słowacji bez konieczności zakładania firmy lokalnej, czyli można zarejestrować się jako nie rezydent. W Słowacji nie ma progu VAT dla rejestracji zagranicznych przedsiębiorców. Natomiast wniosek o numer VAT musi wpłynąć do odpowiedniego działu nie później niż 30 dni od pierwszej dostawy podlegającej opodatkowaniu. Dotyczy to również sytuacji, w których zagraniczne przedsiębiorstwa dokonują wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Jeśli wiesz, że musisz zarejestrować VAT na Słowacji, nie zwlekaj i skontaktuj się z nami, a my Ci w tym pomożemy.

Przykłady, gdy rejestracja podatku VAT na Słowacji jest wymagana:

import towarów do Unii Europejskiej przez Słowację;

zakup i sprzedaż produktów na terenie Słowacji;

⇒ magazynowanie towarów na Słowacji;

⇒ sprzedaż towarów ze Słowacji do innych krajów UE;

przesyłanie produktów pomiędzy a innym krajem członkowskim UE (dostawy wewnątrzwspólnotowe)

organizowanie imprez na żywo (konferencji, związanych ze sztuką czy edukacją) na terenie Słowacji;

⇒ własna dostawa towarów.

W jaki sposób dokonać rejestracji VAT w Słowacji?

Wniosek o rejestrację VAT należy wypełnić poprzez stronę administracji publicznej na Słowacji (Finančná správa Slovenská Republika). Podatnicy zagraniczni, którzy nie posiadają stałego miejsca zamieszkania bądź stałego miejsca prowadzenia działalności w Słowacji, otrzymują austriacki numer VAT tylko wtedy, gdy ubiegają się o niego oddzielnie i jeżeli dostarczają towary bądź usługi na terytorium Słowacji. 

Jakie dokumenty potrzebujemy do rejestracji VAT?

W celu zgłoszenia firmy zagranicznej do celów VAT na Słowacji potrzebujemy niezbędnych dokumentów, by tego dokonać. Są to zazwyczaj takie dokumenty jak:

kwestionariusz przy okazji którego zostanie nadany numer rejestracyjny podatnika (Form 416);

kopia wyciągu z rejestru handlowego (KRS) tłumaczenie przysięgłe na j. słowacki;

skan dowodu bądź paszportu;

Jeśli potrzebujesz pomocy przy rejestracji, skontaktuj się z nami.

 

Czy masz jakiekolwiek pytania o rejestrację VAT na Słowacji?
Czy masz jakiekolwiek pytania dotyczące rejestracji podatku VAT Twojej firmy w Słowacji? Nie jesteś pewien czy Twoja firma musi być zarejestrowana do VAT w Słowacji? Jeśli tak, skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy.
Rejestracja-vat-słowacja
KrajSłowacja
Kod krajuSK
Lokalny nr VATSK + 10 cyfr
Próg sprzedaży wysyłkowej35 000 € netto rocznie
Składanie deklaracji VATmiesięczny i kwartalny
Deklaracja rocznaBrak
Czas oczekiwania na rejestracjeDo 2 miesięcy
Standardowa stawka VAT20%
Pomniejszona stawka VAT10%
Kraj Członkowski Unii Europejskiejtak, od 2004