REJESTRACJA VAT UE - VAT NIEMCY

Rejestracja VAT w Niemczech

Informacyjnie:

Zagraniczne firmy, które sprzedają swoje produkty i usługi za granicą nie muszą dokonywać rejestracji VAT w Niemczech. Wynika to z faktu zachęcającego do wolnego rynku wewnętrznego wprowadzonego przez Unię Europejską.

Rejestracja VAT w Niemczech dla firm:

Jednakże występują zachodzące wyjątki. W pewnych sytuacjach pomimo tego, że lokalizacja firmy czy też oddział firmy nie znajduje się na terenie Niemiec, firma musi dokonać rejestracji VAT w Niemczech. Jeśli wiesz, że musisz zarejestrować VAT w Niemczech, nie zwlekaj i skontaktuj się z nami i my Ci w tym pomożemy.

Przykłady, gdy rejestracja niemieckiego VAT jest wymagana:

⇒ Produkty magazynowane są w Niemczech i sprzedawane do niemieckich klientów;

⇒ Wynajmujemy niemiecki magazyn konsygnacyjny i sprzedajemy produkty niemieckim klientom;

⇒ Używanie niemieckiego serwisu Amazon (Amazon Fulfilment Service – FBA) jako niemieckiego usługodawcy do wysyłki produktów z magazynu w Niemczech;

⇒ Kupno i sprzedaż produktów w Niemczech bez opuszczenia produktów z kraju zakupu bądź sprzedaży;

⇒ Import produktów do Niemiec z kraju trzeciego bądź innego kraju UE i sprzedaż tych produktów w Niemczech;

⇒ Przesyłanie produktów pomiędzy a innym krajem członkowskim UE (dostawy wewnątrzwspólnotowe);

⇒ Organizowanie imprez na żywo (konferencji, związanych ze sztuką czy edukacją) w Niemczech;

⇒ Sprzedaż wysyłkowa towarów osobom fizycznym przez unijne firmy zarejestrowane do VAT (np. sprzedaż detaliczna przez internet poprzez platformę Amazon) i przekroczenie niemieckiego progu  dostawy wynoszącego 100 000 EUR rocznie;

⇒ Jeśli Firma nie jest zarejestrowana jako podmiot do podatku VAT w Niemczech , ale otrzymuje usługę w Niemczech zgodnie z zasadami systemu odwrotnego obciążenia;

Własna dostawa towarów.

Zagraniczne firmy muszą sprawdzić konieczność rejestracji VAT

Międzynarodowe podmioty biznesowe są zobligowane by sprawdzić kiedy ich biznes w Niemczech musi zostać zarejestrowany do VAT w Niemczech. Dlatego też w każdym przypadku jeśli rejestracja VAT nie została ukończona, bądź została ukończona zbyt późno niemiecki urząd skarbowy może nałożyć na taką firmę odpowiednie kary. 

W jaki sposób dokonać rejestracji do VAT w Niemczech?

 

Należy złożyć wniosek o rejestrację niemieckiego podatku VAT we właściwym urzędzie skarbowym w danym regionie. Językiem urzędowym jest język niemiecki, a formularze podatkowe są ogólnie dostępne tylko w języku niemieckim. Oznacza to, że nawet przy rejestracji zagranicznej firmy do niemieckiego podatku VAT korespondencja z właściwym organem podatkowym będzie się odbywać w języku niemieckim.

Nadmienić trzeba, że niemieckie urzędy skarbowe są bardzo krytyczne, jeśli chodzi o rejestrację VAT od zagranicznych firm i często zadają mnóstwo pytań. Biorąc pod uwagę straty w miliardach rocznie w Unii Europejskiej w wyniku fikcyjnych firm , zwiększone kontrole mają na celu zagwarantowanie, że  firmy, które powinny zostać zarejestrowane do celów VAT, takiej rejestracji dokonają. Te procesy testowe prowadzą do dłuższego czasu oczekiwania na rejestrację VAT, co zwykle może potrwać nawet kilka tygodni.

Jakie dokumenty potrzebujemy do rejestracji VAT?

W celu zgłoszenia firmy zagranicznej do celów VAT niemieckiego, potrzebujemy niezbędnych dokumentów, by tego dokonać. Są to zazwyczaj takie dokumenty jak:

Certyfikat założycielski firmy (nie starszy jak 3 miesiące);

Dokument rejestracyjny firmy;

Aktualne potwierdzenie z zagranicznego organu podatkowego o rejestracji podatkowej spółki w innym państwie;

Prezentacja planowanych działań biznesowych w Niemczech.

W zależności od kraju skąd dana firma jest, inny niemiecki urząd skarbowy (Finanzamt) jest odpowiedzialny za zarejestrowanie VAT, np: dla firm mających swoją siedzibę w Wielkiej Brytanii odpowiednikiem będzie Urząd Skarbowy w Hanowerze (Finanzamt Hannover), dla włoskich firm odpowiednikiem będzie Urząd Skarbowy w Munich (Finanzamt München).

 

Czy masz jakiekolwiek pytania o rejestrację VAT w Niemczech?
Czy masz jakiekolwiek pytania dotyczące rejestracji podatku VAT Twojej firmy w Niemczech? Nie jesteś pewien czy Twoja firma musi być zarejestrowana w Niemczech? Jeśli tak, skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy.
Rejestracja Vat Niemcy
KrajNiemcy
Kod krajuDE
Lokalny nr VATDE + 9 cyfr
Próg sprzedaży wysyłkowej100 000 €
Składanie deklaracji VAT– Miesięcznie
-Kwartalnie jeżeli zadeklarowany podatek VAT z poprzedniego miesiąca nie przekracza 7 500 €
– Rocznie jeżeli zadeklarowany podatek VAT w poprzednim miesiącu nie przekracza 1 000 €
Deklaracja rocznaTak, obowiązkowa w przypadku firm rozliczających się miesięcznie lub kwartalnie
Czas oczekiwania na rejestracjeDo 2 miesięcy
Standardowa stawka VAT19.00%
Pomniejszona stawka VAT7.00%
Kraj Członkowski Unii Europejskiejtak, od 1957