REJESTRACJA VAT UE - VAT PORTUGALIA

Rejestracja VAT Portugalia

Informacyjnie:

W ramach wejścia Portugalii do Unii Europejskiej podatek od wartości dodanej został wprowadzony w 1986 r. Nazywany jest on  Imposto sobre o valor acrescentado (IVA). Nastąpił okres przejściowy, a pełny system wszedł w życie w 1989 r. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych państw członkowskich, Portugalia jest zobowiązana do przestrzegania przepisów UE dotyczących rejestracji VAT, zgodności, zwrotów, Intrastat i list sprzedaży WE. Portugalskie przepisy dotyczące podatku VAT są zawarte w kodeksie VAT. Jest on nadzorowany przez Departament Służby VAT będący częścią Dyrekcji Generalnej ds. Podatków w Ministerstwie Finansów. Zagraniczne firmy importujące lub handlujące towarami lub usługami w Portugalii mogą być zobowiązane do zarejestrowania się jako przedsiębiorca niebędący rezydentem w Portugalii. Byłby wówczas również zobowiązany do przestrzegania lokalnych procesów zgodności, sprawozdawczości i płatności.

Rejestracja VAT w Portugalii dla firm:

Firmy zagraniczne mogą rejestrować się do celów VAT w Portugalii bez konieczności zakładania firmy lokalnej, czyli można zarejestrować się jako nie rezydent. W Portugalii nie ma progu VAT dla rejestracji zagranicznych przedsiębiorców. Natomiast wniosek o numer VAT musi wpłynąć do odpowiedniego działu. Dotyczy to również sytuacji, w których zagraniczne przedsiębiorstwa dokonują wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Jeśli wiesz, że musisz zarejestrować do podatku od wartości dodanej w Portugalii, nie zwlekaj i skontaktuj się z nami, a my Ci w tym pomożemy.

Przykłady, gdy rejestracja podatku VAT w Portugalii jest wymagana:

import towarów do Unii Europejskiej przez Portugalię;

⇒ zakup i sprzedaż produktów na terenie Portugalii;

⇒ magazynowanie towarów w Portugalii;

⇒ sprzedaż towarów z Portugalii do innych krajów UE;

przesyłanie produktów pomiędzy a innym krajem członkowskim UE (dostawy wewnątrzwspólnotowe)

⇒ organizowanie imprez na żywo (konferencji, związanych ze sztuką czy edukacją) w Portugalii;

⇒ własna dostawa towarów;

jeśli firma nie jest podatnikiem VAT, ale korzysta z usług w Portugalii na zasadzie odwrotnego obciążenia.

W jaki sposób dokonać rejestracji VAT w Portugalii?

Wniosek o rejestrację VAT należy wypełnić poprzez stronę administracji publicznej w Portugalii (Eportugal gov). Podatnicy zagraniczni, którzy nie posiadają stałego miejsca zamieszkania bądź stałego miejsca prowadzenia działalności w Portugalii, otrzymują portugalskinumer VAT tylko wtedy, gdy ubiegają się o niego oddzielnie i jeżeli dostarczają towary bądź usługi do Portugalii. Formularz wniosku o VAT musi zawierać powody oraz szczegółowy opis transakcji podlegających opodatkowaniu w Portugalii.

Jakie dokumenty potrzebujemy do rejestracji VAT?

W celu zgłoszenia firmy zagranicznej do celów VAT w Portugalii potrzebujemy niezbędnych dokumentów, by tego dokonać. Są to zazwyczaj takie dokumenty jak:

kwestionariusz dotyczący rejestracji VAT;

kopię wyciągu z rejestru handlowego (KRS);

Jeśli potrzebujesz pomocy przy rejestracji, skontaktuj się z nami.

 

Czy masz jakiekolwiek pytania o rejestrację VAT w Portugalii?
Czy masz jakiekolwiek pytania dotyczące rejestracji podatku VAT Twojej firmy w Portugalii? Nie jesteś pewien czy Twoja firma musi być zarejestrowana do VAT w Portugalii? Jeśli tak, skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy.
vat-portugalia
KrajPortugalia
Kod krajuPT
Lokalny nr VATPT+ 9 cyfr
Próg sprzedaży wysyłkowej35 000 € netto rocznie
Składanie deklaracji VAT 
Deklaracja roczna 
Czas oczekiwania na rejestracjeDo 2 miesięcy
Standardowa stawka VAT23%
Pomniejszona stawka VAT

13%   6%

Kraj Członkowski Unii Europejskiejtak, od 1986