REJESTRACJA VAT UE - VAT IRLANDIA

Rejestracja VAT Irlandia

Informacyjnie:

Republika Irlandii wprowadziła podatek od towarów i usług w 1972 r. Irlandzki system podatku VAT obowiązuje w pozostałej części Europy i jest w dużej mierze oparty na dyrektywach (ustawach) UE dotyczących podatku VAT. Regulują one przepisy dotyczące irlandzkich rejestracji VAT, zgodności, zwrotów, Intrastatu, deklaracji sprzedaży WE i innych powiązanych kwestii.

Każda zagraniczna firma świadcząca usługi podlegające opodatkowaniu w Irlandii może być zobowiązana do rozliczenia irlandzkiego podatku VAT. Wymagałoby to zarejestrowania zagranicznej firmy w celu uzyskania lokalnego numeru VAT, a następnie rejestrowania i zgłaszania wszelkich transakcji. Może to obejmować import. Irlandzki podatek VAT jest określony w irlandzkiej ustawie o podatku VAT z 1972 r., Która od tego czasu była wielokrotnie zmieniana. Irlandzki organ podatkowy, Revenue Commission, zarządza systemem podatku VAT. Obejmuje to regularne informowanie o codziennych zasadach przestrzegania irlandzkiego podatku VAT.

Rejestracja VAT w Irlandii dla firm:

Generalnie firmy nie muszą rejestrować się w celu uzyskania podatku VAT bezpośrednio po rejestracji, z wyjątkiem określonych okoliczności. Ogólnie rzecz biorąc, jako nowa firma nie trzeba rejestrować się jako płatnik podatku VAT od momentu założenia firmy. Istnieją pewne kryteria, które należy spełnić, zanim zaczniesz naliczać podatek VAT od swoich towarów / usług. Należy pamiętać, że zarówno podmioty jednoosobowe, jak i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mogą zarejestrować się jako płatnik podatku VAT i przed dokonaniem rejestracji należy skonsultować się z ekspertem w sprawie rejestracji do celów podatku VAT.

Rejestracja VAT jest obowiązkowa, jeśli firma spełnia którekolwiek z poniższych kryteriów:

  •  Sprzedaż ponad 37 500 EUR za sprzedaż usług lub 75 000 EUR za sprzedaż towarów oznacza, że Twoja firma musi zarejestrować się jako podatnik VAT w Irlandii. Jest to kwota progowa sprzedaży w ciągu 12 miesięcy (nie w roku kalendarzowym);

  • przyjęcie towarów z innych państw członkowskich UE o wartości powyżej 41 000 EUR, znane również jako przejęcia wewnątrzwspólnotowe (ICA);

  • otrzymywanie jakichkolwiek usług spoza Irlandii. Jeśli otrzymujesz usługi spoza Irlandii, a usługa jest używana w Irlandii, Twoja firma może potrzebować zarejestrować się jako płatnik podatku VAT.

Oczywiście można dobrowolnie zarejestrować się jako płatnik VAT. Jeśli firma ma do czynienia z wieloma innymi firmami pobierającymi podatek VAT. Jeśli wiesz, że musisz zarejestrować VAT w Irlandii, nie zwlekaj i skontaktuj się z nami, a my Ci w tym pomożemy.

Przykłady, gdy rejestracja podatku VAT w Irlandii jest wymagana:

import towarów do Unii Europejskiej przez Irlandię;

⇒ zakup i sprzedaż produktów na terenie Irlandii;

⇒ magazynowanie towarów w Irlandii;

⇒ sprzedaż towarów z Irlandii do innych krajów UE;

przesyłanie produktów pomiędzy a innym krajem członkowskim UE (dostawy wewnątrzwspólnotowe)

⇒ organizowanie imprez na żywo (konferencji, związanych ze sztuką czy edukacją) w Irlandii;

⇒ własna dostawa towarów;

W jaki sposób dokonać rejestracji VAT na Irlandii?

Wniosek o rejestrację VAT należy wypełnić poprzez stronę administracji publicznej w Irlandii (Revenue Cain agus Cuystaim na hEireann Irish Tax and Customs). Podatnicy zagraniczni, którzy nie posiadają stałego miejsca zamieszkania bądź stałego miejsca prowadzenia działalności w Irlandii, otrzymują irlandzki numer VAT tylko wtedy, gdy ubiegają się o niego oddzielnie i jeżeli dostarczają towary bądź usługi w Irlandii. Formularz wniosku o VAT musi zawierać powody oraz szczegółowy opis transakcji podlegających opodatkowaniu w Irlandii. Przedsiębiorstwa z siedzibą w UE mogą zarejestrować się bezpośrednio w irlandzkich organach podatkowych lub mogą skorzystać z przedstawiciela podatkowego. Firmy spoza UE są jednak zobowiązane do rejestracji za pośrednictwem przedstawiciela podatkowego.

Jakie dokumenty potrzebujemy do rejestracji VAT?

W celu zgłoszenia firmy zagranicznej do celów VAT w Irlandii należy wypełnić odpowiedni wniosek rejestracyjny do VAT.

Jeśli potrzebujesz pomocy przy rejestracji, skontaktuj się z nami.

 

Czy masz jakiekolwiek pytania o rejestrację VAT w Irlandii?
Czy masz jakiekolwiek pytania dotyczące rejestracji podatku VAT Twojej firmy w Irlandii? Nie jesteś pewien czy Twoja firma musi być zarejestrowana do VAT w Irlandii? Jeśli tak, skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy.
vat-irlandia
KrajIrlandia
Kod krajuIE
Lokalny nr VATIE + 8 cyfr lub 9 cyfr
Próg sprzedaży wysyłkowej35 000€ netto rocznie
Składanie deklaracji VATmiesięczny, dwumiesięczny, czteromiesięczny, sześciomiesięczny (do 19 dnia kolejnego miesiąca)
Deklaracja rocznaTak (do 23 dnia kończącego rok rozliczeniowy)
Czas oczekiwania na rejestracjeDo 2 miesięcy
Standardowa stawka VAT23%
Pomniejszona stawka VAT13,5%   9%   4,8%
Kraj Członkowski Unii Europejskiejtak, od 1973