REJESTRACJA VAT UE - VAT GRECJA

Informacyjnie:

Podatek od wartości dodanej został wprowadzony w Grecji w 1987 r. Znany jest on jako Foros prostithemenis aksias (FPA). Podobnie jak wszystkie kraje członkowskie UE, Grecja przestrzega europejskich dyrektyw (ustawy) dotyczącej podatku VAT. Określa ona zasady dotyczące rejestracji VAT, zgodności, stawek, deklaracji, Intrastatu i powiązanych zgłoszeń.

Greckie ustawy o podatku VAT są określone w ustawie o podatku VAT z 2000 r. Zarządza nimi Ministerstwo Finansów, które wydaje szczegółowe decyzje. Firmy, które są rezydentami zagranicznymi są zobowiązane przestrzegać tych orzeczeń.

Rejestracja VAT w Grecji dla firm:

Firmy zagraniczne mogą rejestrować się do celów VAT w Grecji bez konieczności zakładania firmy lokalnej, czyli można zarejestrować się jako nie rezydent. W Grecji nie ma progu VAT dla rejestracji zagranicznych przedsiębiorców. Natomiast wniosek o numer VAT musi wpłynąć do odpowiedniego działu . Dotyczy to również sytuacji, w których zagraniczne przedsiębiorstwa dokonują wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Jeśli wiesz, że musisz zarejestrować VAT , nie zwlekaj i skontaktuj się z nami, a my Ci w tym pomożemy.

Przykłady, gdy rejestracja podatku VAT w Grecji jest wymagana:

import towarów do Unii Europejskiej przez Grecję;

zakup i sprzedaż produktów na terenie Grecji;

magazynowanie towarów w Grecji;

sprzedaż towarów z Grecji do innych krajów UE;

⇒ przesyłanie produktów pomiędzy a innym krajem członkowskim UE (dostawy wewnątrzwspólnotowe)

⇒ organizowanie imprez na żywo (konferencji, związanych ze sztuką czy edukacją) w Grecji;

⇒ własna dostawa towarów;

⇒ świadczenie usług przez firmy zagraniczne nie pociąga za sobą obowiązku rejestracji VAT. Wynika to z reformy pakietu VAT z 2010 r.

W jaki sposób dokonać rejestracji VAT w Grecji?

Wniosek o rejestrację VAT należy wypełnić poprzez stronę administracji publicznej w Grecji (AADE). Podmioty, które chcą rozpocząć działalność podlegającą opodatkowaniu VAT w Grecji, muszą dokonać prostej rejestracji formularz przed datą pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu. Właściwy urząd skarbowy przydzieli wówczas grecki Numer VAT. Podmioty spoza UE nieposiadające siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub prowadzenia działalności w Unii Europejskiej muszą wyznaczyć przedstawiciela podatkowego w Grecji. Przedstawiciel podatkowy odpowiada za zobowiązania podatkowe podatników, których reprezentuje. Sprzedawcy świadczący usługę sprzedaży na odległość do osób prywatnych w Grecji muszą być zarejestrowani do celów podatku VAT, kiedy przekroczą próg 35 000,00 EUR. Rejestracja grupowa jest niedopuszczalna.

Jakie dokumenty potrzebujemy do rejestracji VAT?

W celu zgłoszenia firmy zagranicznej do celów VAT w potrzebujemy niezbędnych dokumentów, by tego dokonać. Są to zazwyczaj takie dokumenty jak:

 

⇒ W przypadku firm zarejestrowanych w UE greckie organy podatkowe będą wymagać wypełnienia odpowiednich formularzy i przesłania ich pocztą elektroniczną do odpowiedniego lokalnego urzędu skarbowego. Może być wymagana dodatkowa dokumentacja. Firmy spoza UE muszą wyznaczyć przedstawiciela podatkowego, aby zarejestrować się jako grecki VAT.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy przy rejestracji, skontaktuj się z nami.

 

Czy masz jakiekolwiek pytania o rejestrację VAT w Grecji?
Czy masz jakiekolwiek pytania dotyczące rejestracji podatku VAT Twojej firmy w Grecji? Nie jesteś pewien czy Twoja firma musi być zarejestrowana do VAT ? Jeśli tak, skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy.
vat-grecja
KrajGrecja
Kod krajuEL
Lokalny nr VATEL + 9 
Próg sprzedaży wysyłkowej35 35 000 € netto rocznie
Składanie deklaracji VATmiesięczny, kwartalny
Deklaracja rocznaNie
Czas oczekiwania na rejestracjeDo 2 miesięcy
Standardowa stawka VAT24%
Pomniejszona stawka VAT13%, 6%
Kraj Członkowski Unii Europejskiejtak, od 1981