REJESTRACJA VAT UE - VAT RUMUNIA

Rejestracja VAT Rumunia

Informacyjnie:

Podatek od wartości dodanej został wprowadzony w Rumunii w lipcu 1993 roku. Lokalnie nazywany jest Taxa pe valoarea adaugata locally.

Zasady dotyczące rumuńskiego podatku VAT są zawarte w ustawie o podatku VAT z 2003 r.  Po wejściu Rumunii do Unii Europejskiej w 2004 r. Ministerstwo Finansów nadzoruje funkcjonowanie systemu VAT i regularnie publikuje informacje zawierające dodatkowe wytyczne. 

Po przystąpieniu Rumunii do UE, kraj ten był zobowiązany doi wdrożenia wszystkich warunków (z pewnymi odstępstwami) dotyczących podatku VAT określonych w unijnych dyrektywach VAT. Obejmuje to zasady i procesy dotyczące rejestracji rumuńskiego podatku VAT, deklaracji, zgodności, powiązanych raportów.

Rejestracja VAT Rumunia dla firm:

Firmy zagraniczne mogą rejestrować się do celów VAT w Rumunii bez konieczności zakładania firmy lokalnej, czyli można zarejestrować się jako nie rezydent. W Rumunii nie ma progu VAT dla rejestracji zagranicznych przedsiębiorców. Natomiast wniosek o numer VAT musi wpłynąć do odpowiedniego działu nie później niż 10 dni od pierwszej dostawy podlegającej opodatkowaniu. Dotyczy to również sytuacji, w których zagraniczne przedsiębiorstwa dokonują wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Jeśli wiesz, że musisz zarejestrować VAT w Rumunii, nie zwlekaj i skontaktuj się z nami, a my Ci w tym pomożemy.

Przykłady, gdy rejestracja podatku VAT w Rumunii jest wymagana:

import towarów do Unii Europejskiej przez Rumunię;

⇒ zakup i sprzedaż produktów na terenie Rumunii;

⇒ magazynowanie towarów w Rumunii;

⇒ sprzedaż towarów z Rumunii do innych krajów UE;

przesyłanie produktów pomiędzy a innym krajem członkowskim UE (dostawy wewnątrzwspólnotowe)

⇒ organizowanie imprez na żywo (konferencji, związanych ze sztuką czy edukacją) w Rumunii;

⇒ własna dostawa towarów;

jeśli firma nie jest podatnikiem VAT, ale korzysta z usług w Rumunii na zasadzie odwrotnego obciążenia.

W jaki sposób dokonać rejestracji VAT w Rumunii?

Wniosek o rejestrację VAT należy wypełnić poprzez stronę administracji publicznej w Rumunii (Agentia Nationala de Administrare Fiscala). Podatnicy zagraniczni, którzy nie posiadają stałego miejsca zamieszkania bądź stałego miejsca prowadzenia działalności w Rumunii, otrzymują rumuński numer VAT tylko wtedy, gdy ubiegają się o niego oddzielnie i jeżeli dostarczają towary bądź usługi w Rumunii. Formularz wniosku o VAT musi zawierać powody oraz szczegółowy opis transakcji podlegających opodatkowaniu w Rumunii. Przedsiębiorstwa z siedzibą w UE mogą zarejestrować się bezpośrednio w rumuńskich organach podatkowych lub mogą skorzystać z przedstawiciela podatkowego. Firmy spoza UE są jednak zobowiązane do rejestracji za pośrednictwem przedstawiciela podatkowego.

Jakie dokumenty potrzebujemy do rejestracji VAT?

W celu zgłoszenia firmy zagranicznej do celów VAT w Rumunii potrzebujemy niezbędnych dokumentów, by tego dokonać. Są to zazwyczaj takie dokumenty jak:

kwestionariusz przy okazji którego został nadany numer rejestracyjny podatnika;

dokumentację wykazującą, że firma będzie przeprowadzać transakcje podlegające opodatkowaniu w Rumunii, np. sprzedaż lub zamówienia i umowy;

kopię wyciągu z rejestru handlowego (KRS);

Jeśli potrzebujesz pomocy przy rejestracji, skontaktuj się z nami.

 

Czy masz jakiekolwiek pytania o rejestrację VAT w Rumunii?
Czy masz jakiekolwiek pytania dotyczące rejestracji podatku VAT Twojej firmy w Rumunii? Nie jesteś pewien czy Twoja firma musi być zarejestrowana do VAT w Rumunii? Jeśli tak, skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy.
vat-rumunia
KrajRumunia
Kod krajuRO
Lokalny nr VATRO + 10 cyfr
Próg sprzedaży wysyłkowej25 305 € netto rocznie
Składanie deklaracji VATmiesięczny i kwartalny
Deklaracja roczna i półrocznaTak (do 25 stycznia kolejnego roku i do 25 lipca)
Czas oczekiwania na rejestracjeDo 2 miesięcy
Standardowa stawka VAT19%
Pomniejszona stawka VAT9%   5%
Kraj Członkowski Unii Europejskiejtak, od 2004