office@tick.com.pl ul. Św. Marcin 29/8, 61-806 Poznań, Poland +48 504 426 155

Twoja Firma potrzebuje pomocy w rejestracji VAT?

Sprawdź jak szybkie i bezproblemowe może być otrzymanie VAT z nami.

Rejestracja VAT UE - VAT Rumunia

Rejestracja VAT w Rumunii

Informacyjnie:

Podatek od wartości dodanej został wprowadzony w Rumunii w lipcu 1993 roku. Lokalnie nazywany jest Taxa pe valoarea adaugata locally.

Zasady dotyczące rumuńskiego podatku VAT są zawarte w ustawie o podatku VAT z 2003 r.  Po wejściu Rumunii do Unii Europejskiej w 2004 r. Ministerstwo Finansów nadzoruje funkcjonowanie systemu VAT i regularnie publikuje informacje zawierające dodatkowe wytyczne. 

Po przystąpieniu Rumunii do UE, kraj ten był zobowiązany doi wdrożenia wszystkich warunków (z pewnymi odstępstwami) dotyczących podatku VAT określonych w unijnych dyrektywach VAT. Obejmuje to zasady i procesy dotyczące rejestracji rumuńskiego podatku VAT, deklaracji, zgodności, powiązanych raportów.

 

Rejestracja VAT w Rumunii dla firm:

Firmy zagraniczne mogą rejestrować się do celów VAT bez konieczności zakładania firmy lokalnej, czyli można zarejestrować się jako nie rezydent. W Rumunii nie ma progu VAT dla rejestracji zagranicznych przedsiębiorców. Natomiast wniosek o numer VAT musi wpłynąć do odpowiedniego działu nie później niż 10 dni od pierwszej dostawy podlegającej opodatkowaniu. Dotyczy to również sytuacji, w których zagraniczne przedsiębiorstwa dokonują wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Jeśli wiesz, że musisz zarejestrować VAT, nie zwlekaj i skontaktuj się z nami, a my Ci w tym pomożemy.

 

Przykłady, gdy rejestracja podatku VAT w Rumunii jest wymagana:

⇒ produkty magazynowane są w Rumunii i sprzedawane do rumuńskich klientów; 

zakup i sprzedaż produktów na terenie Rumunii;

sprzedaż towarów z Rumunii do innych krajów UE;

przesyłanie produktów pomiędzy a innym krajem członkowskim UE (dostawy wewnątrzwspólnotowe)

⇒ organizowanie imprez na żywo (konferencji, związanych ze sztuką czy edukacją) w Rumunii;

⇒ własna dostawa towarów

⇒ jeśli firma nie jest podatnikiem VAT, ale korzysta z usług w Rumunii na zasadzie odwrotnego obciążenia.

 

Dlaczego Powinieneś Wybrać Nas?

Jesteśmy firmą z wieloletnim doświadczeniem, na rynku działamy od 10 lat. Do każdego klienta podchodzimy z niezwykłą dbałością.

Dlaczego Powinieneś Wybrać Nas?

Indywidualnie staramy się rozwiązać każdą sprawę klienta.

Co Oferujemy?

Oferujemy Państwu szereg rozwiązań związanych ze sprzedażą internetową. Dzięki zdobytemu doświadczeniu i prowadzeniu sprzedaży zagranicznej, byliśmy w stanie rozwinąć zakres oferowanych przez nas usług.

Co Oferujemy?

Nasze Usługi to: - sprzedaż systemu pod działania e-commerce; - Rejestracja VAT na rynkach europejskich; - Odblokowanie konta Amazon.

W jaki sposób dokonać rejestracji VAT ?

Wniosek o rejestrację VAT należy wypełnić poprzez stronę administracji publicznej w Rumunii (Agentia Nationala de Administrare Fiscala). Podatnicy zagraniczni, którzy nie posiadają stałego miejsca zamieszkania bądź stałego miejsca prowadzenia działalności w Rumunii, otrzymują rumuński numer VAT tylko wtedy, gdy ubiegają się o niego oddzielnie i jeżeli dostarczają towary bądź usługi w Rumunii. Formularz wniosku o VAT musi zawierać powody oraz szczegółowy opis transakcji podlegających opodatkowaniu w Rumunii. Przedsiębiorstwa z siedzibą w UE mogą zarejestrować się bezpośrednio w rumuńskich organach podatkowych lub mogą skorzystać z przedstawiciela podatkowego. Firmy spoza UE są jednak zobowiązane do rejestracji za pośrednictwem przedstawiciela podatkowego.

Kraj

Rumunia

Lokalny nr VAT

RO + 10 cyfr

Kod Kraju

RO

Próg sprzedaży wysyłkowej

25 305€ netto rocznie

Składanie deklaracji VAT

miesięczny i kwartalny

Czas Oczekiwania Na Rejestrację

Do 2 miesięcy

Deklaracja Roczna

Tak (do 25 stycznia kolejnego roku i do 25 lipca)

Standardowa Stawka VAT

19%

Pomniejszona Stawka VAT

9% 5%

Kraj Członkowski Unii Europejskiej

tak, od 2004r.