ul. Św. Marcin 29/8, 61-806 Poznań, Poland +48 504 426 155 office@tick.com.pl

Blog Details

  • Home
  • Przedstawicielstwo podatkowe w Europie po Brexicie – Przygotuj się.
przedstawicielstwo.podatkowe.w.europie.po.Brexicie (2)
Tick 15th październik 2020 0 Comments

Po Brexicie brytyjskie firmy będą musiały wyznaczyć przedstawiciela podatkowego w większości krajów UE, w których są obecnie zarejestrowane jako VAT. Wielka Brytania stanie się krajem spoza UE, gdy Brexit bez umowy stanie się skuteczny. Stąd będzie obowiązywać kilka dodatkowych obowiązków administracyjnych. Będą do nich należeć zwroty VAT w UE, formalności celne, a także reprezentacja podatkowa.

Jeśli Wielka Brytania podpisze porozumienie, powinniśmy przyjrzeć się przepisom przejściowym, aby ocenic czy faktycznie przedstawiciel podatkowy jest potrzebny. Stopniowe przejście jest mało prawdopodobne, dlatego brytyjskie firmy powinny rozpocząć przekształcanie swoich bezpośrednich rejestracji VAT w rejestrację pomocy przedstawiciela podatkowego. Wszelkie zmiany mogą potrwać nawet do 2 miesięcy , dlatego zachęcamy by zacząć procedury już teraz.

Kim jest przedstawiciel podatkowy?

Przedstawiciel podatkowy jest to osoba, która działa w imieniu danej firmy i reprezentuje firmę przed lokalnymi organami podatkowymi.

Ta osoba lub podmiot będzie Twoim przedstawicielem w zakresie wszystkich zobowiązań podatkowych, co oznacza, że ​​będzie składał deklaracje, dokonywał płatności, odbierał korespondencję i zajmował się kontrolami podatkowymi w Twoim imieniu.

Co ważniejsze, Twój przedstawiciel podatkowy jest solidarnie odpowiedzialny za Twoje długi podatkowe. Jeśli więc nie zapłacisz VAT w danym kraju, przedstawiciel podatkowy będzie musiał go za Ciebie zapłacić wraz z odpowiednimi karami. Bardzo często Twój doradca podatkowy będzie wymagał gwarancji bankowej lub jakiegoś zabezpieczenia na pokrycie wspólnej odpowiedzialności pełnienia funkcji przedstawiciela podatkowego. 

Kiedy potrzebuję przedstawiciela podatkowego w celu przestrzegania podatku VAT?

Przedstawiciel podatkowy będziesz potrzebować, jeśli jesteś firmą spoza UE i potrzebujesz numeru VAT w danym kraju. Nie wszystkie kraje wymagają od firm spoza UE wyznaczenia przedstawiciela podatkowego. Poniżej prezentujemy tabelę, która pokazuje, który kraj wymaga przedstawicielstwa dla firm z krajów spoza UE:

 

Wymagany Przedstawiciel
Podatkowy dla firm z UE

Wymagany Przedstawiciel
Podatkowy dla firm spoza UE

Austria

Nie

Tak

Belgia

Nie

Tak

Bułgaria

Nie

Tak

Chorwacja

Nie

Tak

Cypr

Nie

Tak

Czechia

Nie

Nie

Dania

Nie

Tak

Estonia

Nie

Tak

Finlandia

Nie

Tak

Francja

Nie

Tak

Grecja

Nie

Tak

Hiszpania

Nie

Tak

Irlandia

Nie

Nie

Litwa

Nie

Tak

Luksemburg

Nie

Nie

Łotwa

Nie

Nie

Malta

Nie

Nie

Niemcy

Nie

Nie

Norwegia

Nie

Nie

Polska

Nie

Tak

Portugalia

Nie

Tak

Rumunia

Nie

Tak

Słowacja

Nie

Nie

Słowenia

Nie

Tak

Szwecja

Nie

Tak

Węgry

Nie

Tak

Wielka Brytania

Nie

Nie

Włochy

Nie

Tak

 

Nie będziesz potrzebować przedstawiciela podatkowego, jeśli handlujesz za pośrednictwem lokalnego podmiotu lub oddziału w danym kraju. Tylko wtedy, gdy jesteś firmą spoza UE i posiadasz rejestrację VAT bez fizycznej obecności w kraju.

Jak wyznaczyć przedstawiciela podatkowego?

Wyznaczenie przedstawiciela podatkowego jest prostym procesem podczas rozpoczęcia procedury rejestracji VAT. Będziesz potrzebować podpisanego dokumentu PoA upoważniającego przedstawiciela do działania w Twoim imieniu. W zależności od kraju, w którym rejestrujesz się jako podatnik VAT, będziesz potrzebować podpisania dodatkowych formularzy, dostarczenia i przetłumaczenia dokumentów potwierdzających oraz ujawnienia informacji o swoich działaniach. Firma Tick posiada dedykowany zespół rejestracji VAT , który przeprowadzi Cię przez cały proces z jednym dedykowanym agentem do wszystkich rejestracji VAT w Europie.

Proces jest bardziej złożony, jeśli prowadzisz firmę w Wielkiej Brytanii, która jest już zarejestrowana jako płatnik VAT w kilku krajach europejskich i musisz wyznaczyć przedstawiciela podatkowego z powodu Brexitu.

Niektóre państwa członkowskie będą wymagać, aby Twoja firma w Wielkiej Brytanii anulowała rejestrację VAT i wystąpiła o nowy numer VAT w ramach systemu reprezentacji podatkowej. Urząd skarbowy odpowiedzialny za Twoje zgłoszenie również może się zmienić, a co ważniejsze, zmieni się również Twój numer VAT. Inne kraje stworzyły jednak specjalny proces, który umożliwia brytyjskim firmom obecnie zarejestrowanym jako podatnik VAT przeniesienie ich bezpośredniego numeru VAT do przedstawiciela podatkowego. W takich przypadkach będziesz mógł zachować swój stary numer VAT.

Zmiana zagranicznego numeru VAT pociąga za sobą szereg komplikacji, takich jak konieczność poinformowania wszystkich dostawców i klientów, aktualizacja ERP, dostosowanie systemu rozliczeniowego lub złożenie wniosku o nową rejestrację VIES.

Kto może być moim przedstawicielem podatkowym?

Przedstawicielem podatkowym może być osoba prawna lub osoba fizyczna zamieszkała w kraju, w którym potrzebny jest przedstawiciel.

Jeśli nie masz żadnej lokalnej obecności w kraju, w którym prowadzisz działalność, zwykle wyznaczasz doradcę podatkowego, który będzie działał jako przedstawiciel podatkowy Twojej firmy. Jeśli jednak Twoja firma jest częścią większej grupy podmiotów w ramach międzynarodowej firmy, możliwe jest wyznaczenie lokalnego podmiotu, który jest częścią grupy, na przedstawiciela podatkowego.

Problem wielu przedstawicieli i nasze rozwiązanie

Problem z wyznaczeniem doradcy podatkowego polega na tym, że będziesz musiał kontaktować się z różnymi osobami w całej Europie w zakresie wszystkich zobowiązań związanych z podatkiem VAT. Każdy przedstawiciel będzie wymagał danych raportowania w innym formacie, z różnymi strukturami opłat dla każdego dostawcy i pracą administracyjną wymaganą w każdym kraju.

Jeśli potrzebujesz pomocy w procesie rejestracji VAT, zapraszamy do kontaktu, chętnie pomożemy.