Obniżona stawka VAT w Niemczech

OBNIŻONA STAWKA VAT W NIEMCZECH

W nieoczekiwanym oświadczeniu niemiecka kanclerz Angela Merkel i kilku wysokich rangą członków gabinetu ogłosiło w środę późnym wieczorem (3 czerwca 2020 r.) wprowadzenie tymczasowej obniżki niemieckich stawek VAT. Regularna stawka z 19% zostanie zmniejszona do 16%. Natomiast obniżona stawka z 7% odpowiednio do 5%. Obniżone stawki VAT mają wejść w życie dnia 1 lipca 2020 r. Obowiązywać będą do 31 grudnia 2020 r. Zmiany te mają na celu zmniejszenie negatywnego wpływu pandemii na gospodarkę i zwiększenie popytu krajowego.

Chociaż zmiana legislacyjna nie została jeszcze ostatecznie przyjęta, ale jak dotąd została zaproponowana jedynie przez komisję koalicyjną. Oczekuje się, że proces legislacyjny przebiegnie szybko, biorąc pod uwagę, że obniżka stawki VAT już wkrótce wejdzie w życie. Ponadto niemieckie Ministerstwo Finansów prawdopodobnie wyda wytyczne administracyjne na okres przejściowy wynikające z tych obniżek stawki VAT. Będą one prawdopodobnie podobne do tych w przypadku zmian stawek VAT w przeszłości. Wytyczne te powinny zapewniać pomoc firmom, szczególnie w zakresie z ciągłości dostaw i płatności rat.

W związku z krótkim terminem 1 lipca 2020 r. istnieje szybka potrzeba podjęcia działań zapewniających prawidłowe rejestrowanie sprzedaży. Zwłaszcza istotna jest  aktualizacja systemów ERP.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *