ul. Św. Marcin 29/8, 61-806 Poznań, Poland +48 504 426 155 office@tick.com.pl

Blog Details

 • Home
 • Czy Brexit zabił usługi dropshippingowe?
Czy Brexit zabił usługi dropshippingowe
Tick 1st czerwiec 2021 0 Comments

Czy nowe obowiązki w zakresie podatku VAT i ceł wynikające z Brexitu dławią model e-commerce dropshipping? Złożoność importowego podatku VAT, cła, kontrole produktów i deklaracje celne nie są korzystne względem i tak już bardzo drobnego marginesu modelu, który w ostatnich czasach wyglądał na przestarzały.

Upadek dropshippingu był wielokrotnie wywoływany – powołując się na malejącą rentowność i słabą obsługę klienta. Ale czy dodatkowe koszty Brexitu zabiły go w handlu z Wielką Brytanią do UE?

Co to jest rezygnacja z wysyłki?

Dropshipping to internetowy model realizacji sprzedaży detalicznej, który umożliwia sprzedawcom promowanie i sprzedaż online towarów stron trzecich („dropshipper” lub „dostawca dropshipping”) jako własne. Kiedy sprzedawca następnie sprzedaje produkt, kupuje go od strony trzeciej, która dostarcza go do klienta w imieniu sprzedawcy.

Model ten umożliwia sprzedawcom podążanie za niskogotówkowym start-upem, aby szybko przejść na model globalny, a w ciągu ostatnich pięciu lat na całym świecie, dzięki platformom takim jak Etsy i AliExpress, odnotowuje gwałtowny wzrost.

Tarcia związane z importem Brexitu uderzyły w sprzedawców dropshipper

Wielka Brytania opuszcza unijny system VAT i jej unia celna nałożyła szereg obciążeń na sprzedawców dostarczających towary między UE a Wielką Brytanią. Obejmują one:

 • VAT od importu – jest teraz należny od wszystkich sprzedaży konsumentom w Wielkiej Brytanii, jeśli towary są importowane z zagranicy, a przesyłka nie przekracza 135 GBP. Jest to część reform w zakresie podatku VAT w e-handlu w Wielkiej Brytanii, które zostały wprowadzone 1 stycznia 2021 r. Wymaga to od zagranicznych sprzedawców rejestracji VAT w Wielkiej Brytanii, jeśli dostawa dropshipping zaczyna się spoza Wielkiej Brytanii. UE wprowadzi te same reformy, z progiem 150 euro, od 1 lipca 2021 r.

 • Deklaracje celne – do wszystkich przesyłek dokonywanych w ramach zakupów internetowych między Wielką Brytanią a UE należy dołączyć zgłoszenie celne CN22 lub CN23. Ponieważ sprzedawca nie jest odpowiedzialny za realizację, jest zależny od dostawcy dropship, który robi to właściwie, aby uniknąć opóźnień i niespełnionych zamówień. Doda również opłaty dropshippera sprzedawcy.

 • Kontrole towarów – ponieważ Wielka Brytania również opuściła jednolity rynek UE, do 2022 r. Wielka Brytania wprowadzi szereg kontroli towarów. UE wdrożyła je już od 1 stycznia 2021 r. Ponownie, sprzedawca jest zależny od dropshippera i będzie musiał zapłacić dodatkową opłatę.

 • Taryfy – Umowa o handlu i współpracy między Wielką Brytanią a UE z dnia 24 grudnia 2020 r. określa preferencyjny system taryfowy na towary przepływające między dwoma krajami. Wymaga to jednak ścisłego przestrzegania zasad kontroli reguł pochodzenia. To nakłada dodatkowe wymagania dotyczące zgodności na nadawcę, który przekaże powiązane koszty na kupca.

Rozwój dropshippingu

Dropshipping znacznie się rozwinął w ciągu ostatnich pięciu lat dzięki pomocy platform e-commerce, takich jak Etsy i AliExpress. Zaletami tego są:

 • Sprzedawca nie musi inwestować środków pieniężnych w posiadanie akcji;

 • Umożliwia sprzedającemu masowe rozszerzenie własnych kategorii lub pozycji magazynowych i oferowanie lepszej gamy produktów, aby przyciągnąć i zatrzymać więcej kupujących; i

 • Mogą obniżyć koszty transportu i problemy z odprawą graniczną dla handlowca, jeśli są w stanie zidentyfikować dostawców dropshipping bliżej docelowych konsumentów.

Rezygnujesz z kłopotów z wysyłką przed Brexitem?

Jednak dojrzałość i upadek modelu polegającego na rezygnacji z dostaw online wielokrotnie się pojawiały. W miarę dojrzewania handlu elektronicznego ujawniono wiele negatywnych cech wysyłki drop shipping:

 • niskie marże na odsprzedaży towarów;

 • Słaba kontrola jakości towarów dropshipperów;

 • Brak obsługi klienta; i

 • Problemy ze zwrotami pieniędzy.