ul. Św. Marcin 29/8, 61-806 Poznań, Poland +48 504 426 155 office@tick.com.pl

Blog Details

  • Home
  • BREXIT i sprzedaż na Amazon. Odsłona nr 2.
BREXIT i sprzedaż na Amazon. Odsłona nr 2.
Tick 11th grudzień 2020 0 Comments

W dniu 31 stycznia 2020 r. Wielka Brytania opuściła UE i weszła w okres przejściowy. W związku z tym stanem rzeczy istniejące ustalenia będą obowiązywać do 31 grudnia 2020 r. Wielka Brytania ma formalnie opuścić jednolity rynek UE i unię celną w dniu1 stycznia 2021 r. Od tej daty będzie obowiązywać granica celna między Wielką Brytanią a UE, co będzie miało wpływ na firmy działające za tą granicą.  Ta strona ma na celu wyjaśnienie działań, które możesz teraz podjąć w celu przygotowania firmy do nowych granic celnych i będzie regularnie aktualizowana.

Jak wobec tego należy przygotować się do Brexit?

Jak chronić swoją sprzedaż?

Aby złagodzić wpływ tych zmian, należy rozważyć podzielenie stanów magazynowych i wysłanie ich do centrum logistycznego w Wielkiej Brytanii i UE. Mas to na celu zminimalizowanie ryzyka, że czegoś miałoby zabraknąć po którejś ze stron. Może to wymagać wysłania produktów przez nową granicę celną Wielka Brytania-UE. Do wysyłki produktów poza granicę celną, prosimy przejrzeć poniższe wymagania:

Jakie są wymagania dotyczące przekraczania granicy celnej? Co należy dostarczyć by móc dalej sprzedawać?

Numery VAT:

Aby przewozić towary przez granicę i przechowywać je lokalnie, będziesz potrzebować numeru VAT dla kraju, w którym przechowujesz te produkty. Aby zapewnić zgodność z podatkiem VAT w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Polsce i Czechach, zapraszamy na stronę Tick dedykowaną założeniu VAT w danym kraju.

Numer EORI (numer rejestracyjny i identyfikacyjny przedsiębiorcy)

Będziesz musiał uzyskać zarówno numer EORI w Wielkiej Brytanii, jak i UE (numer rejestracyjny i identyfikator podmiotu gospodarczego), aby zbiorczo przenosić produkty do lub z Wielkiej Brytanii i dowolnych krajów UE od 1 stycznia 2021 r. Możesz znaleźć więcej informacji na temat uzyskania UK EORI tutaj. Jeden numer EORI UE będzie wystarczający dla wszystkich krajów UE. Więcej informacji na temat EORI UE można znaleźć tutaj. Tutaj znajdziesz stronę rejestracji EORI w Niemczech, tutaj we Francji, tutaj we Włoszech , a w Hiszpanii tutaj. Jeśli jesteś partnerem sprzedającym MFN i wysyłasz towary bezpośrednio do klientów po drugiej stronie granicy, możesz potrzebować tylko jednego numeru EORI (Wielka Brytania dla partnerów sprzedających w Wielkiej Brytanii i UE dla partnerów sprzedających z UE). Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z agentem logistycznym lub doradcą podatkowym.

Informacje o kraju pochodzenia:

Jeśli istnieje umowa handlowa między UE a Wielką Brytanią, to zadecyduje o tym, czy Twoje towary mogą kwalifikować się do preferencyjnego traktowania, np. Obniżonych lub zerowych stawek celnych. Możesz znaleźć więcej informacji tutaj dla Wielkiej Brytanii i tu dla krajów UE.

Kody systemu zharmonizowanego (HS):

Kody te określają wysokość cła i importu podatku VAT do Twoich produktów. Możesz znaleźć więcej informacji tutaj dla Wielkiej Brytanii i tu dla krajów UE.

Prawa własności intelektualnej

Jeśli nie jesteś właścicielem praw własności intelektualnej (PWI) do swoich towarów, będziesz również potrzebować zgody właściciela praw własności intelektualnej na sprzedaż produktów pochodzących z Wielkiej Brytanii w UE / EOG.

Dostarczanie dokumentów odprawy celnej: 

Będziesz musiał zdecydować, w jaki sposób chcesz składać zgłoszenia celne i czy zatrudnisz osobę lub firmę do obsługi celnej za Ciebie. Więcej informacji od rządu Wielkiej Brytanii można znaleźć tutaj lub na stronie internetowej Komisji Europejskiej.
Powinieneś porozmawiać ze swoim przewoźnikiem, aby ustalić, w jaki sposób może wesprzeć Cię w transporcie towarów przez granicę między Wielką Brytanią a UE od 1 stycznia 2021 r.

Zgodność z nowymi przepisami dotyczącymi produktów lub etykietowania:

Sprawdź wytyczne rządu Wielkiej Brytanii, aby potwierdzić, czy nowe wymagania będą miały zastosowanie do Twoich produktów od 1 stycznia 2021 r. Zapoznaj się z zasobami dotyczącymi zgodności produktów i etykietowania oraz z często zadawanymi pytaniami.