ul. Św. Marcin 29/8, 61-806 Poznań, Poland +48 504 426 155 office@tick.com.pl

Blog Details

  • Home
  • BREXIT a sprzedaż na Amazon – przygotuj się.
BREXIT a sprzedaż na Amazon - przygotuj się.
Tick 8th grudzień 2020 0 Comments

Sprzedajesz na Amazonie i nie wiesz jakie będą konsekwencje wejścia od 1 stycznia 2021 Brexitu? W jaki sposób będzie pobierany brytyjski podatek VAT od sprzedaży klientom w Wielkiej Brytanii? W poniższym artykule prezentujemy informacje, które dostępne są również na Amazon, które mamy nadzieję, że rozwieją trochę wątpliwości, Tobie, drogi Sprzedawco.

Jak informuje Amazon na swojej stronie, od 1 stycznia 2021 r. Amazon będzie odpowiedzialny za pobieranie brytyjskiego podatku VAT. Podatek będzie pobierany od następujących sprzedaży towarów dostarczonych klientom w Wielkiej Brytanii, jeśli zamówiono je za pośrednictwem dowolnej placówki Amazon, w przypadkach, gdy:

  • Towary dostarczane są z magazynów spoza Wielkiej Brytanii o wartości do £135;

  • Towary dostarczane są z magazynów przechowywanych w Wielkiej Brytanii i sprzedawca nie ma siedziby w Wielkiej Brytanii. Wartość produktów nie ma w tym przypadku znaczenia.

W tych przypadkach, Amazon obliczy i pobierze podatek VAT w Wielkiej Brytanii od klienta przy ”kasie” i przekaże go bezpośrednio do brytyjskich organów podatkowych. Nie otrzymasz kwoty podatku VAT w Wielkiej Brytanii w swoich wypłatach i nie będziesz musiał przekazywać tych kwot brytyjskim organom podatkowym.

Należy pamiętać, że obecnie zwolnieniu z płacenia podatku VAT podlegała sprzedaż towarów poniżej 15 GBP.  Dotyczyło to towarów dostarczanych do klientów w Wielkiej Brytanii ze stanów magazynowych spoza Wielkiej Brytanii. To udogodnienie również zostanie usunięte od 1 stycznia 2021 r.  Amazon obliczy i pobierze od nich brytyjski podatek VAT od sprzedaży. Nie będzie mieć znaczenia wartość tych produktów. 

Będziesz nadal odpowiedzialny za rozliczanie wszelkiego brytyjskiego podatku VAT od wszelkich innych dostaw. Opodatkowaniu będą podlegały dostawy dla klientów biznesowych z Wielkiej Brytanii zarejestrowanych jako podatnicy VAT. Dalsze informacje dotyczące tej zmiany i konsekwencji dla Twojej firmy są dostępne na stronie pomocy dotyczącej przepisów dotyczących e-commerce w Wielkiej Brytanii.

Przygotowanie do tej zmiany:

Aby jak najlepiej przygotować firmę na tę zmianę w pobieraniu brytyjskiego podatku VAT od sprzedaży klientom w Wielkiej Brytanii, zalecamy następujące działania:

1. Przejrzyj i zaktualizuj dane swojego konta w Centrum sprzedawcy.

Upewnij się, że szczegóły dotyczące podatku VAT Twojego konta w Centrum Sprzedawcy są dokładne i aktualne, sprawdzając:

Zaleca się regularne przeglądanie tych informacji, aby zapewnić ich aktualność. Więcej informacji na temat danych, które należy podać oraz w jaki sposób Amazon wykorzystuje te dane do obliczania podatku VAT od Twoich transakcji i opłat Amazon, można znaleźć tutaj.

2. Przejrzyj swoje ceny katalogowe, aby upewnić się, że zawierają podatek VAT

Sprawdź ustawienia cen, aby upewnić się, że zawierają one obowiązujący podatek VAT. Musisz podać rynkowe ceny detaliczne, które zawierają wszystkie należne podatki, w tym VAT, dla tej witryny sklepowej. Odwiedź stronę Zarządzanie stanami magazynowymi.

3. Przejrzyj i zaktualizuj informacje dotyczące faktur VAT i raportów
Upewnij się, że procesy związane z przestrzeganiem przepisów VAT w Wielkiej Brytanii są gotowe, potwierdzając zmiany w:

  • Raport transakcji VAT firmy Amazon (AVTR): Zostaną dodane nowe atrybuty, które pomogą Ci określić, gdzie Amazon jest odpowiedzialny za pobieranie i odprowadzanie podatku VAT.

  • Raport obliczeń VAT (VCR): Zostaną dodane nowe atrybuty, które pomogą Ci określić, gdzie Amazon jest odpowiedzialny za pobieranie i odprowadzanie podatku VAT. 

  • Fakturowanie VAT: nie należy już wystawiać faktur VAT swoim klientom za sprzedaż, za którą Amazon pobiera i odprowadza brytyjski podatek VAT. W przypadku takiej sprzedaży będzie można pobrać faktury wystawione przez Amazon z Centrum Sprzedawcy. 

4. Potwierdź faktyczny adres wysyłki podczas potwierdzania wysyłki
Prosimy o podanie adresu nadania przy potwierdzaniu wysyłki, jeśli wysyłasz towar bezpośrednio do klienta. Jeśli korzystasz z interfejsu Orders API do potwierdzania wysyłki, musisz zaktualizować swój system, aby udostępniać i wyświetlać adres dostawy za pośrednictwem interfejsu API. 

5. Pamiętaj, aby wysłać każde zamówienie otrzymane od klienta w osobnej, pojedynczej przesyłce
Upewnij się, że każde zamówienie otrzymane w ramach jednego zamówienia jest wysyłane osobno do klienta, jeśli wysyłasz towary bezpośrednio do klienta. 
Należy pamiętać, że powyższe zmiany nie zmieniają obowiązków związanych z rejestracją VAT. Odwiedź nasze dedykowane strony edukacyjne dotyczące podatku VAT, aby dowiedzieć się więcej o swoich zobowiązaniach w zakresie podatku VAT. Jeśli potrzebujesz pomocy przy rejestracji i wypełnianiu dokumentów VAT w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Polsce i Czechach, odwiedź Usługi VAT na stronie Tick, aby zarejestrować się już dziś.